Çözüm Özeti

S Sport, Saran Holding'in ağırlıklı olarak D-Smart uydu platformu üzerinden yayın yapan bir spor kanalıdır. SSport+, spor etkinliklerini izleyicilerine en yüksek kalitede ve en düşük gecikme süresinde ulaştırmak istiyordu. SSport+, ekip üyelerinin uzmanlığına güvendiği LimonCloud ile çalışmaya istekliydi. İş ihtiyaçları için AWS'nin avantajlarını fark ettikten sonra SSport+, AWS tarafından sağlanan hizmetlerden yararlanmak istedi. Bu makalede, müşterinin karşılaştığı zorlukları ve altyapınızı AWS ortamına taşımanın faydalarını öğreneceksiniz.

S Sport Plus Hakkında

S Sport'un CEO'su Saran Holding'in kurucusu Sadettin Saran'dır. Ana spor etkinliklerinin yanı sıra Barça TV ve Bayern TV gibi ünlü kulüp televizyon kanallarını da yayınlamaktadır. D-Smart 78. kanalda, KabloTV 240. kanalda, Turkcell TV+ 77. kanalda, TV 73. kanalda yayın yapmaktadır. Bulunduğu dijital platformların spor veya süper paketlerinde yer almakta ve sadece HD görüntü kalitesinde şifreli olarak yayın yapmaktadır. Saran Holding, Türk takımlarının UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Konferans Ligi yayın haklarına sahiptir.

Problem Bildirimi

Bir canlı yayın hizmeti olarak SSport+, canlı yayın içeriğini izleyicilerine en yüksek kalitede sunmak istiyordu.

En büyük sorunları, dünyaca ünlü liglerin ve turnuvaların müsabaka yayınları sırasında yüksek izleyici sayısını karşılayarak SSport+'ın içeriğinin pazarın istediği kalitede sunulamamasıydı. Ayrıca şirkete yapılacak bir veri merkezi yatırımı çok pahalıya mal olacak, izleme ve yönetim nedeniyle uzun yıllar kaynak aktarılması gerekecekti.

Türkiye'de OTT alanında lider bir şirket olan Ssport+, kendi standartlarını ve izleyicilerinin standartlarını karşıladığından emin olmak için LimonCloud'a başvurdu. LimonCloud, yaptığı analizlerle uygulamanın monolitik bir mimariye sahip olduğunu ve yayınlar sırasında kullanılan kaynakların yetersiz olduğunu fark etti.

Managed Service Practice of SSport Plus

• Toplantılarda sıkça tartışılan konular yüksek erişilebilirlik, esneklik, güvenlik ve iş sürekliliği olmuştu. LimonCloud, bu kritik konuları göz önünde bulundurarak AWS'nin sunduğu en iyi uygulamalar doğrultusunda mimari çizimler yaparak sundu. SSport+'ın durumu için mikroservis mimarisi bu uygulama için en uygun aksiyon olarak bulundu.

• Mikroservis mimarisi, SSport+'ın hizmetlerinden birinde bir darboğaz olsa bile hizmetlerini çalışır durumda tutmasını sağladı. Buna karşılık, bu çözüm iş sürekliliğini ve izleyicilerin elde tutulmasını iyileştirdi.

• Container sayısı, artan istek sayısına bağlı olarak LimonCloud'un belirlediği alarm ile otomatik olarak artar. Aynı şekilde sistem gereksinimleri azaldıkça bu sayı azalır.

• Ancak ölçeklenebilirlik ve iş sürekliliği SSport+'ın gördüğü tek fayda değildi. SSport+ AWS Fargate'i kullanmayı tercih etti. AWS Fargate, bulutta güvenli, yeniden boyutlandırılabilir işlem kapasitesi sağlayan bir web hizmeti olan Amazon Elastic Compute Cloud'un (Amazon EC2) bakım ve yönetim ihtiyacını ortadan kaldıran sunucusuz bir hizmetidir.

• SSport+'ın statik içeriğini güvenli bir şekilde dağıtmak için CloudFront ve S3 birlikte kullanılmaktadır. EFS ve aktif bir ElastiCache sistemi ise yüksek erişilebilirlik sağlamak için başka bir Availability Zone'da çalışmaktadır.

Çözüm Faydaları

• Yüksek çözünürlüklü içerik sunumu, SSport+'ın izleyici tutma oranını ve sayısını büyük ölçüde artırdı.

• Kullandıkça öde ödeme modeli SSport+'ın BT maliyetlerini düşürdü.

• SSport+'ın işine odaklanmasını sağladı. SSport+'ın BT altyapısının yönetimiyle uğraşmasına gerek kalmadı.

• Sınırlı kaynaklarla çalışan bir konfigürasyon bile kısa sürede yüksek trafiği/talepleri karşılayacak kapasiteye ulaşabiliyor. Bu esneklik, Ssport+'ın trafiğine göre depolama ve performansı artırmak için uygun maliyetli bir şekilde yanıt vermesini sağladı.

• Bulutun geniş ölçekte benimsenmesine yardımcı olacak beceri ve uzmanlık elde edildi.

• SSport+ yenilikçi ve yaratıcı yeni teknolojilere erişebilir bir ortama sahip oldu.

Daha Fazla Başarı Hikayesi

Gelin birlikte bir başarı hikayesi yaratalım! 🚀

Hadi Başlayalım

S Sport Plus Başarı Hikayeleri

S Sport Plus'ın veritabanını ve CI/CD sürecini iyileştirmek için Amazon Web Services'in yüksek erişilebilirlik altyapı özelliğini kullandık.

Çalışmayı Görüntüle

Virasoft Başarı Hikayeleri

Virasoft'un ortamını Amazon İlişkisel Veritabanı Hizmetleri ile geliştirdik.

Çalışmayı Görüntüle

Panel Kırtasiye Başarı Hikayeleri

Panel Kırtasiye e-Ticaret Platformunda Yüksek Erişilebilirlik Depolama Çözümü

Çalışmayı Görüntüle